Projekt 4MedPrint

Projekt 4MedPrint finansowany był w ramach programu NCBR "Szybka Ścieżka"

Realizowany był w ramach konsorcjum składającego się z Finnotech sp z o.o (Lider) oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu.

Celem projektu było otrzymanie nowych, biodegradowalnych i bioresorbowalnych filamentów PLGA przeznaczonych do druku 3D materiałów medycznych (np. implantów kostnych). Stale wzrastające potrzeby rynku w zakresie druku 3D dla medycyny, a w szczególności dla medycyny tzw. spersonalizowanej oraz brak dostępności na polskim rynku biodegradowalnych filamentów do druku o przeznaczeniu medycznym przyczyniły się do podjęcia takiej tematyki.

Handlowe filamenty wykonane z biodegradowalnych polimerów nie spełniają wszystkich wymagań branży medycznej. Ważne jest, aby tworzyć materiały różniące się właściwościami fizykochemicznymi i mechanicznymi. Uwzględniając najnowsze tendencje i kierunki w jakich zmierza druk 3D tj. wysoką personalizację drukowanych produktów medycznych, istotne jest wprowadzenie filamentów na bazie polimerów o strukturze dostosowanej do konkretnego przypadku, o różnym czasie degradacji (kluczowe zwłaszcza w zakresie medycyny regeneracyjnej).

W projekcie 4MedPrint otrzymano 3 rodzaje filamentów PLGA o różnym czasie degradacji/resorpcji.